Наукова діяльність

Зозуля Інна Петрівна – учитель початкових класів.

Педагогічний стаж 21 рік, із них 12 років у школі #1.
Педагогічне кредо:” Кожен учень-це особистість і в неї треба вкладати знання, уміння і частинку своєї душі. “
Тема, над якою працює вчитель: ” Розвиток творчого потенціалу особистості на уроках читання засобами інтерактивних технологій. “

Урок літературного читання 4 клас .

Тема . Ліна Костенко . Осінній день , осінній день , осінній!..

Мета. Вдосконалювати навички  свідомого виразного читання ; вчити інтонацією передавати настрій твору ; вчити аналізувати твір ; розвивати зв’язане мовлення учні, творчу уяву ; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку.

І. Організація до уроку.

Продзвенів дзвоник . Урок починається. Я посміхнуся вам , а ви посміхнетеся один одному і подумайте ,як добре , що ми сьогодні усі разом . Ми спокійні, добрі , привітні , ласкаві . Ми усі здорові . Глибоко вдихніть і видихніть вчорашню образу . Вдихніть в себе тепло сонячних променів , свіжість осіннього ранку .  Я бажаю вам гарного настрою і дбайливого ставлення один до одного.

-На дошці ви бачите записану формулу .

-Давайте її розшифруємо .

У+О+В+С+Р=З

(У-увага, О-організованість , В-взаємодопомога , С-спілкування , Р-робота, З-знання .)

Саме ці якості потрібні будуть вам на уроці .

ІІ. Мовленнєва розминка .

  • Робота на скоромовкою

Скоромовка

В жовтім листі жовтий ліс

В жовтім лісі- жовтий лис .

В темних сінях в день осінній

Пахне снігом і насінням .            

(прочитайте повільно пошепки , повільно вголос, швидко пошепки , швидко в голос. Сумно, радісно ,здивовано. )

ІІІ. Перевірка домашнього завдання .

-На минулому уроці з якою видатною поетесою ви познайомилися ?( Л.Костенко)

Вона , як художник фарбами , створює вірші , які належать до  художній лірики .

-Що ви знаєте про життя Ліни Костенко ?

19 березня-день, коли прилітають лелеки .  Мабуть саме вони в родину Костенко принесли немовля – маленьку дівчинку , яка згодом стала Ліною Костенко .

Батьки майбутньої поетеси – учителювали . З ранніх літ прищеплюавали дитині високі моральні , етичні та естетичні смаки , подаали літературні , фольклорні та історичні взірці для наслідування . На все життя Ліна перед собою мала приклад батька- Василя Костенка , поліглота –самородка ( він знав 12 мов), педагог від Бога, який за потребами міг на найвищому рівні викладати всі предмети в школі.

Раннє дитинство Ліни костенко минало «над берегами вічної ріки » – понад Дніпром . Коли дівчинці минуло 6 років , родина перебралася до Києва . Тут дівчинка закінчила середню школу ,  навчалася в педагогічному інституті . Згодом вступила до Московського літературного інституту ім. Горького , який закінчила з відзнакою .

Вона багато написала віршів , поем ,романів,перекладів, кіносценаріїв .

Ліна Костенко має багато відзнак .

-Про Ліну Костенко всім є що сказати . Усім , хто просто читав її вірші та поеми .

-Тепер пригадавши з життя поетеси , ми продовжимо знайомитися з її поезією .

-Кожен поет присвячує  вірші приходу натхненої та дивовижної пори року- осені.

Віршами про осінь Ліна Костенко можна лише захоплюватись .

  • Робота в групах.

-Дібрати прикметники до слів осінь, день ! (золота, чарівна, кольорова , тепла, дивовижна , врожайна , чудова, сумна, дощова , холодна, мінлива, багряна …)

День-( гарний , чудовий , осінній …)

– Як ви думаєте з яким віршем ми будемо працювати сьогодні на уроці ?

IV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу .

  • Словникова робота .

– читання колонок слів «луною» за вчителем та «буксиром » у парах.

Сум                          птиць

осінній                    осанна

горілиць                 останній

витканий                зайшлися

багдадський          злодій

– Прочитайте найдовше слово .

-Чи можете пояснити його значення ?

(Багдад –місто в Іраку , розташоване в центрі країни на річці Тигр , столтця країни. Багдад одне із найгарачших міст планети .)

-Знайдіть тлумачення  слова осанна в підручнику .

-Яке слово складається  з двох слів?

-Чи здогадалися про його значення ?(горілиць – обличчям догори )

  • Фізкультхвилинка
  • Виразне читання вірша вчителем.

Який звук найчастіше повторюється в першій строфі? (о, с , сь)

-Що він передає?

-Його можна вимовити з різною інтонацією . Тож вимовимо його задоволено , радісно ,ображено, втомлено , сумно , здивовано .

-А який настрій він передає у вірші ?(Настрій сумний, спокійний , невеселий.)

– То як ми його будемо вимовляти при читанні?

-Яке слово підказує , що вірш сумний ?( о сум,…)

  • Читання вірша учнями в парах . Пдготовка до виразного читання вірша .

-З якою інтонацією , силою голоса будете читати вірш ?

-Які слова виділите голосом під час читання ?

  • Виразне читання вірша учнями .
  • Розминка для очей . 
  • Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання .

-Яка тема вірша?( омпівування осені , як сумної пори року .)

-Яка головна думка ?( усякому літові кінець, а осені початок.)

-Який день прославляє поетеса ?(осінній день)

-Яке речення вона для цього добирає ?

-Чому на вашу думку в небі утворився килим ? З яких птахів він може бути витканий ?(журавлі, лелеки , ластівки, грачі, зозулі, гуси …)

-Чому плаче коник ?

-Згадайте, що таке рима ?(Рима- це співзвучне закінчення рядків)

-Назвіть рими які є у вірші?(осінній-синій, осанна-сама, болем-полем, злодій-мелодій .)

  • Робота в групах .

Доберіть слова в риму .

Чаклунка осінь – ніби та царівна ,

Красива , сонячна,…….,

Весела, радісна , багата

В садочку  яблуня ………

Плоди достиглі всім дарує ,

А осінь далі все ……..

Убрався клен у жовті шати ,

Горіхи треба вже ……..

Каштани падають тук-тук,

І я беру каштан до ……. .

Давайте підем до лісу з нами ,

Там пахне мохом і  ……. ,

І чимсь таким , що я не знаю.

Так тільки осінню  …….. .

Вітрець легенький повіває ,

І листя з дерева …….. .

( слова для довідки : чарівна, крислата , фарбує , збирати , рук, грибами , буває, злітає.)

  • Слухання пісні Ольги Богомолець«Осінній день, осінній. »

Вірші Ліни Костенко такі мелодійні, що покладенні на музику (слухання пісні).

V.Підсумок уроку .

-Гра  «Закінчи речення».

  • Сьогодні на уроці я дізнався ….
  • Мені цікаво було ….
  • Мені вдалося ….

Сьогодні на уроці до вас на парти прилетіли кленові листочки , якими ви будете себе оцінювати . Підпишіть на них своє ім’я.

-Найактивніші учні візьмуть червоні листочки (10-12 балів)

-Учні , які себе оцінюють на 7-9 балів –жовті .

– А на 4-6балів –  помаранчеві .

-Отож , повертаючись сьогодні додому , подивіться навколо себе іншими очима, зумійте побачити й оцінити красу осінньої природи . вчіться любити, берегти природу.

Виховний захід

«Мово рідна ,слово рідне»

1-й ведучий    Україно! Мій коханий краю,

                           Мати наша рідна і свята!

                            Небо чисте над тобою сяє,

                            Медом диха нива золота.

2-й ведучий     Миз тобою завжди, Україно!

                            Ми з тобою разом повсякчас,

                            Поки б’ється серце в грудях вірне

                            І допоки в душах жар не згас.

1-й ведучий      Україно, ти для мене – диво.

                             І нехай пливе за роком рік,

                             Буду, мамо, горда і щаслива ,

                             З тебе чудуватися повік.

2- й ведучий      Вже кілька закривавлених століть

                             Тебе, Вкраїно, імені минати …

                              Тож встаньмо, браття, в цю урочу мить.

                                 (звучить гімн України,всі встають)   

1-й  ведучий        Шановна громадо! Сьогодні ми поговоримо про один з   

                               Найбільших скарбів , які успадковує кожний народ від своїх 

                               предків .  Це є , незаперечно, його рідна мова . «Мова ця- то

                               джерело душі народі , то святиня ,  котрою зв’язане не тільки

                               минуле , але і майбутнє народу і його повага в світі »

2-й ведучий        На превеликий жаль , так склалася доля нашого народу , що  

                               його мова, його дух тривалий час не могли розвиватися вільно

                               й незалежно . І от до чого це зрештою призвело…

(Наперед виходить дівчинка , одягнена в українське. Вона сумна , зажурена, утирає сльозу, опускається додолу ….Діти , здивовані її появою , оточують дівчинку та розпитують .)

 1-й                        Що сталось , дівчинко ?

2-й                         Тобі зле, ти захворіла?

3-й                         У тебе якесь горе , біда  ?

4-й                         Скажи нам – ми тобі допоможем!  

Дівчинка             (підводить погляд , зітхаючи , стиха промовляє)

                               Я йду- мандруючі сотні літ ….

                               Уже мені немилий світ !

                               Притулку сотні літ шукаю,

                                Але його ніде немає….

                                Чомусь усюди – там і тут ! –

                                Мені якісь людці женуть

                                Зі шкіл , їз вулиць , з дому –хати ….

                                Скажіть де правдоньки шукати ?!

(Пісня «Ромашковий край»)

Ведучий       (до дівчинки)  Боюсь помилитися , але, мабуть я Вже здогадався ,

                                                  хто ти, славна дівчинко , є насправді ….

                      (до аудиторії) А ви ще не здогадалися , хто це перед вами ? Ну

                                                 підкажіть , поміркувавши , кого вам нагадує це славне

                                                 дівча ?…..

Ведучий           Бачу  , дехто здогадався , але чомусь соромиться висловити свій

                           здогад уголос ! Що ж ,запитаємо у самої дівчинки …..

1-й                 То , може , скажеш , що ж їз тобою трапилося ?

2-й                  Невже ти не віриш , що ми допоможемо тобі ?!

3-й                   Неодмінно !

4- й                 Обов’язково !

Дівчинка        (сумно)

                         Тут, навкруги,- земля моя,

                         Та все навколо – мов чужинське…

                         Скажіть: де опинилась я?

                          Чи в Україні я, чи  ні,

                          Чи , може десь на чужині

                          Я, ваша мова українська ?!

1-й                    Ти помиляєшся , дитино:

                          Твоя земля це – Україна!

 2-й                    Утри сльозу з блакитних вічок !

Разом                Нам із тобою – жити вічно!

Дівчинка          ( витирає очі , підводиться , усміхається привітно).

                           Ну, якщо так, – то я з вами!

                           Нехай цвіте земля моя!..

                      Пісня Квітуча Україна

Ведуча             (до аудиторії ) Тепер ви, друзі, зрозуміли хто був перед вам ?..

                          Бачу , бачу : знаєте тепер ! Перекона , що віднині ніхто з вас ніколи та нізащо в житті не образить , не покривдить цієї славної дівчини  – нашої рідної мови . А зазнала вона за століття чимало знущань … Послухайте про її життя , а точніше – про постійні  поневіряння , і зробіть належні висновки , аби таке більтш ніколи  не могло повторитися навіть , як то кажуть у найстрашнішому сні…

( помічники ведучого починають по черзі читати “ скорботний  календар “        української мови )

1 – й  1720 р.  Російський цар – імператор Петро Перший забороняє своїм   

                          указом  друкувати книги українською мовою.

2- й    1775 р.  За наказом імператриці російської Катерини Другої зруйновано 

                           славну Запорожську січ та закрито по всій Україні при полкових

                           козацьких канцеляріях українські школи !..

3- й   1862р.    Закрито реальні школи , які безкоштовно організовували видатні

                           діячі української культури!..

4-й     1863 р.   Один з найкривавіших років к боротьбі з українською мовою…

                           Виходить так званий циркуляр російського міністра Валуєва, в

                           якому забороняється українське слово взагалі…

5-й     1884 р.  Закрито всі українські театри.

6-й      1914р.   Цар Микола Другий ліквідовує українську пресу – газети і

                            журнали.

Ведучий           Знущалися з нашої мови , поки Україна не стала незалежною!

1-й                  І лише з незалежністю українська мова посіла незалежне  їй од

                        роду – племені місце у своєму власному народі !

                       Ось як сказано це в Конституції – основному законі нашої

                       держави!

3-й                 Стаття 10 Конституції України :

                      ”Державною мовою в Україні є українська мова. Держава

                       забезпечує всебічний розвиток української мови  в усіх сферах

                       суспільного життя на всій території України ”.

Ведучий       ( до дівчинки – української мови )

                       Отож, дівчинко, ти потрапила нарешті куди треба – у вільну й

                       незалежну Україну , і вже ніхто й ніколи не образить і не принизить

                       тебе !

                                                  ( Пісня “ Тече вода”)

                        (Дівчинка просто на очах оживає, перетворюється на веселу і

                        радісну.)

Дівчинка       Тепер я переконана : з вами , друзі , мені більше не загрожує ніщо

                        лихе! А за це ,аби трохи вас розважити ,хочу загадати вам усім хитромудру загадку! Її зараз прочитають мої нові друзі. Відгадка захована у перших звуках – літерах, якими починається кожний віршований рядок. Отож послухайте та відгадуйте!..

1-й                  Нам тільки із нею рушати в майбутнє.

                        Або зоставатись без неї у путах.

2-й                  Шукати без неї десь долі – намарно ,

                        А з нею – повсюди нам любо та гарно!

3-й                  Ми – діти її у своїй Україні :

                        Одна в нас вона , як і наша країна!

4 –й                Все з нею згадаємо гордо й сміливо,

                        А ми  їй віддячимо словом і ділом!..

Дівчинка      Ну як , відгадали? Нумо всі разом !..

                     ( Український танець )

Ведучий 1    Рідна мова… вона неповторна , співуча і мелодійна , бо увібрала в

                       себе шум вічнозелених смерек, гомін полів і морів , запах лук і трав.

Ведучий 2    Сила слова безмежна. Хоч воно вмирало з голоду і бідувало ,

                       переслідувалось і заборонялось , ”воно знову оживає і сміється

                       знову ”, хвилює  найтонші струни людського серця.

1-й учень     Мова – це звуки, смисл ,душа народу.

                       Мова – це розум і руки , сутність народу.

                       Забути мову – душу зрадити.

                       Зрадити душу – найнижче рабство .

                       Без мови нема народу.

2-й учень     Як довго ждали ми своєї волі слова,

                        І ось воно співа, бринить .

                        Бринить , співає наша мова,

                        Чарує, тішить і п’янить.

3-й учень     Мово рідна!

                       Колискова, материнська, ніжна мово!

                       Мово сили й простоти,-

                       Гей , яка ж прекрасна ти !

4-й  учень     Вічний наш паспорт – пісня ,

                        Це пропуск у білий світ …

                        Ми не ховали обличчя,

                        Гордо ішли сотні літ.

5- й учень     Райдуга в небі висне,

                        Граючи в плесах вод.

                        Доки жива , наша пісня ,

                        Доти живий народ.

(Пісня Рідна мова)

Ведучий 1    Мово рідна! Ти ж – як море – безконечна , могутня, глибинна.

                       Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця – краю.

Ведучий 2    Слова,  слова … Вони в собі всі різні:

                       Тривожні й тихі , радісні й сумні,

                       Є терпеливі , є жорстокі й грізні ,

                        Лукаві й чесні , мудрі і смішні…

  ( Діти розповідають гуморески)

1-й                 Чому це ти подряпаний ?

2-й                  Та я ж купав кота.

1-й                   А я от не подряпаний, хоч теж купав свого.

2-й                   Еге , ти не викручував і не сушив його !

                  Гумореска ” Проговорився
                     Ванько робив у класі рибку ,

                     Стрибнув невдало й вибив шибку.

                     Довгенько винного шукали.

                     (Дружки Ванька не видавали).

                     Директор довго не гадав ,

                     На збори тих дружків зібрав.

  • Чи всі , – питає він ,- прийшли?
  • Усі-і-і! – вони відповіли.
  • І той прийшов , що вікна б’є?-

Ванько гукнув :

  • І я тут є !

                           ( Український танок )

Ведучий        Ми з вами патріоти і громадяни , які покликані захищати свій край

                        від ворогів , трудитись так невтомно і завзято , щоб жилось нам

                        всім найкраще в світі, бо кожна людина має право на достойне і

                        радісне життя . А яке завдання стоїть перед учнями?

1-й учень     Учитись треба добре, всім  відомо.

                      Без знань ,умінь в житті не обійтись.

                      Старайся, вчитись, долаючи утому,

                       Йди до мети , злітай сміливо ввись.

2-й учень     В житті свій власний голос треба мати,

                       Щоб колосом налитим він дзвенів.

                       І щоб ніхто не міг тобі сказати,

                       Щоб ти даремно хліб насущний їв.

Ведучий      Законом України передбачено для всіх дітей обов’якову безплатну

                      освіту.Держава дбає про кожну дитину , щоб виросла вона

                       розумною , мудрою, освідченою і добре жила.

3- й учень    Я- твій громадянин , я прагну підростати .

                       Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла.

                       Моя свята і рідна Україна – мати ,

                       Я все зроблю ,щоб ти завжди цвіла !

Разом           Щоб цвіла Україна моя,

                       Ми даємо нині обіцянку ,

                       Вчитись так,щоб набуті знання ,

                       Пригодились мої Батьківщині.

1-й учень    Квітни ж , моя України !

                      Дай , Боже, нам тільки радіти!

                       Звеличувать будем тебе у труді,

                       Бо ми – твої діти!

2-й учень     Наша славна Україно!

                       Наше щастя і наш край!

                        Чи на світі є країна

                        Що миліше за наш край  ?

3-й учень      Буває часом сліпну від краси.

                        Спинюсь,не тямлю , що воно за диво –

                        Оці степи , це небо, ці ліси.

                        Усе так гарно, чисто, незрадливо,

                        Усе як є – дорога, явори.

                        Усе моє, все зветься ….            Україна.

4-й учень      Під рідним небом жайворон співає,

                        Я рад би знати тих пісень багато.

                        Я слухав , чув співала та пташина

                        Одне святеє слово:     Україна.

5-й учень      На ріднім полі шепчуть колоски –

                        Я рада б знати тихі їх думки.

                        Я слухала, як кожна колосина

                        Шептала тихе слово :      Україна.

6-й учень       У всьому світі кожен зна :

                         Є Батьківщина лиш одна.

                          І в нас вона єдина –

                          Це наша славна Україна.

                     (    Пісня Україна – це ти ! )